Metal Dünyası

Çelik

Demir

Maden

Alüminyum

Döküm

SEKTÖRLER HABERLER ÜRÜN TANITIMLARI TEKNİK YAZILAR DOSYALAR RÖPORTAJLAR BAŞARI HİKAYELERİ UZMAN GÖRÜŞÜ YAZARLAR FUARLAR ETKİNLİKLER PROFİLLER Editörden Künye YAYIN KURULU ARŞİV ABONELİK İLETİŞİM
Valans, Ankiros 2018 fuarında JSCAST Sİmülasyon Yazılımını zİyaretçİlere sundu

2018 Şubat ayında imzaladığı distribütörlük anlaşması ile, JSCAST Döküm Simülasyon Programı’nın EMEA distribütörlüğünü alan VALANS, ANKIROS 2018 ‘te 16’ncı versiyonu ile JSCAST’ı Türk ve yabancı ziyaretçilere sundu.

Fuar süresince, beklediklerinin çok üstünde bir ilgiyle karşılaştıklarını ifade eden Mustafa Ekelik, ‘Çerçeve Anlaşmalar’ dahilinde dökümhanelere simülasyon hizmetinin yanı sıra, çözüm ortaklığı da sunduklarını belirtti. 

 

“Amacımız, yazılımı satıp, arkamızı dönmek değil. Prosesin içinden geldiğimiz için sorunları, ihtiyaçları çok iyi biliyoruz ve sürekli Türk Dökümcüsüne daha fazla katkı sağlamanın yollarını arıyoruz. Çerçeve anlaşma da bunlardan sadece biri.”

 

Japon menşeili JSCAST Döküm Simülasyon yazılımı, 1986’dan beri kullanıcılarının hizmetinde ve sürekli gelişerek bugünkü versiyonuna ulaşmış. 

 

JSCAST’ın, 300’den fazla aktif lisansının bulunduğu Uzakdoğu’dan çıkıp, artık Avrupa, Afrika, Yakın doğu bölgelerinde de yeni kullanıcılarıyla buluşması VALANS sayesinde gerçek oluyor.

 

Yüksek Basınçlı dökümde 3.fazın etkisini soğutma hatlarıyla beraber hesaba katması, hazne simülasyonu yaparken katı parçacık hapsolmasını (Cold Flake Entrapment) dahi simülasyon sonuçları arasında göstermesi gibi farklılıkları ile JSCAST, gerçeğe en yakın sonuçlarıyla dökümhanelere yeni bir nefes olacağı konusunda iddialı.

 

“Japonlar, görsel şölenlerden çok, içeriğe, fonksiyonelliğe, doğru sonuç göstermeye odaklanmış. JSCAST’ta eğer bir özellik varsa, gerçekten çalışıyordur ve sonuçları proseste kullanılabilir. Biz de VALANS olarak, temsil etmek üzere bu yazılımı seçerken en çok bundan etkilendik.”

 

JSCAST’ın şu an için ‘Dünyanın en hızlı döküm simülasyon yazılımı’ olmasının sebebi ise, bu yılın 3. çeyreğinde kullanıcısına sunduğu ‘ekran kartı ile simülasyon (GPU)’ kabiliyeti. GPU, opsiyonel bir modül olarak hizmete sunuluyor ve bu sayede kapsamlı bir simülasyon dakikalar içinde sonuçlanabiliyor.

 

Demir dökümde, maça gazlarını simüle eden, kum sürüklenmesini, deformasyonu gösteren, besleyici analizi yeteneğiyle makro ve mikro poroziteleri tespit eden, katılaşma esnasında çekirdeklenmenin etkisini de gösterebilen bir yazılım olması, JSCAST’ın demir ve çelik dökümde de adından bahsettireceğinin bir göstergesi. 

 

Hassas döküm (investment casting), JSCAST’ın yine iddialı olduğu bir dal. Çünkü, hassas dökümde, kabuk kalıbının her bir katmanını ayrı ayrı malzemeler ile tanımlayabilmek, JSCAST’ta mümkün!


Dolu kalıba dökümde (LOST FOAM CASTING) Japonlar ne kadar iyi olduklarını, bu yazılımla fark ettiriyorlar. JSCAST’la, aynı kalıp içinde, farklı densitede köpüklerin kullanımını simüle edilerek, sonucun gerçekle birebir örtüştüğü izlenebiliyor.

 

Dünyada sadece JSCAST’ta entegre olarak bulunan JMatPro® yazılımı sayesinde, dökümhaneden alınan gerçek spektral değerler girdi olarak kabul ediliyor, döküm simülasyonunda kullanacağımız en doğru soğuma bilgisine ve ısı transferine sahip alaşımın verisi elde ediliyor. Bu sayede müşterilerine eksiksiz bir döküm deneyimi vaat ediyorlar.

 

‘Mixed mesh’ özelliği ile, parça geometrisinin birebir modellenebilmesi için, mesh küplerinin arasına yeni ağlar örülerek, yüzeyler arası ısı transferinin olabildiğince hesaba katılması sağlanıyor. Bunun yanı sıra, ‘mesh editleyebilme’ özelliği sayesinde, farenizin imleci ile mesh çizgilerini silmek, ilave etmek, yerini değiştirmek, önem verdiğiniz bölgelere daha sık mesh yapmak veya gerek olmayan bölgelerden mesh silmek JSCAST ile mümkün.

 

“JSCAST’ta çekirdek üzerinden fiyatlandırma yok. 64 çekirdekli bir iş istasyonu ile tüm gücünüzü kullanın. Devir hız devri. Kullanıcımızı kısıtlamak yerine, hızına hız katmak için çalışıyoruz.”

Paylaş Tweet Paylaş
4078 kez okundu
En Çok Okunanlar Son Eklenenler
YAYIN AKIŞI
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM